Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2012

Καρέ-καρέ η νίκη του Αστέρα Βαλύρας επί της Νίκης Φιλιατρών

Με τον αθλητικογράφο μας:
 Χρήστο Παπαγεωργίου
Στη Βαλύρα και στο γήπεδο "μαρακανά του κάμπου" ο τοπικός Αστέρας/Ιθώμης μπροστά στους οπαδούς του, που είχε δυο δοκάρια στο 15΄με το Γιάννη Π. Καρύδη και ένα λεπτό αργότερα με το Μπίλ Μαρινόπουλο, και σκόρερ τους Κωστή Γιαννόπουλο στο14ο λεπτό του α΄ ημιχρόνου με εύστοχο κτύπημα πέναλτι, καθώς και το Γιάννη Καρύδη στο 40ο λεπτό με όμορφη κεφαλιά ψαράκι, επικράτησε επί της Νίκης Πλάτης θυγατρικής ομάδας της Εράνης Φιλιατρών με 2-1.
Από κει και πέρα οι «κιτρινόμαυροι» της Ιθώμης ήταν καταιγιστικοί στο α΄ μέρος, αλλά εκτός από τα δυο δοκάρια που προαναφέραμε, έχασαν σωρεία ευκαιριών, ενώ στην επανάληψη όσες φορές απείλησαν οι Φιλιατρινοί, ο γκολκίπερ Δημήτρης Χριστόπουλος κατέβασε τα ρολά!

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ-ΝΙΚΗ/ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ 2-1

Σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους»
της Ιθώμης που είχαν "2" δοκάρια,
οι Γιάννης Καρύδης-Κωστής Γιαννόπουλος,
άρεσε ο τερματοφύλακας Δημ. Χριστόπουλος!

Φωτο-ρεπορτάζ: Βασίλειος Γ. Φειδάς
O αρχηγός του Αστέρα Βαλύρας Γιάννης Καρύδης φωτό www.sportstonoto.gr, μαζί με τους συμπαίκτες του, οδήγησε στη μεγαλειώδη νίκη στο "μαρακανά του κάμπου επί της Νίκης/Φιλιατρών με σκορ 2-1!

Στη Βαλύρα και στο γήπεδο "μαρακανά του κάμπου" ο τοπικός Αστέρας/Ιθώμης μπροστά στους οπαδούς του, που είχε δυο δοκάρια στο 15΄με το Γιάννη Π. Καρύδη και ένα λεπτό αργότερα με το Μπίλ Μαρινόπουλο, και σκόρερ τους Κωστή Γιαννόπουλο στο14ο λεπτό του α΄ ημιχρόνου με εύστοχο κτύπημα πέναλτι, καθώς  και το Γιάννη Καρύδη στο 40ο λεπτό με όμορφη κεφαλιά ψαράκι, επικράτησε επί της Νίκης Πλάτης θυγατρικής ομάδας της Εράνης Φιλιατρών με 2-1.
Παράλληλα σύμφωνα με το συνεργάτη του τεχνικού Θωμά Στρατή, Στηβ Μακρής, ο τελευταίος σε δηλώσεις στην αθλητική ιστοσελίδα www.sportstonoto.gr επισήμανε μεταξύ άλλων, ότι η ιστορική ομάδα του Αστέρα Βαλύρας /Ιθώμης στο πρόσωπο του Δημήτρη Χριστόπουλου, βρήκε τον τερματοφύλακα για την επόμενη 10ετία, με παρτενέρ τους δυο ταλαντούχους Σωτήρη Καρτερολιώτη που είναι στρατευμένος στην 120 ΠΕΑ Μεσσήνης, και Βασίλη Μποιυρίκα του Θεοδόση, ο οποίος εάν δουλέψει σκληρά τα επόμενα χρόνια θα κάνει το μεγάλο άλμα για μια ομάδα εθνικής κατηγορίας.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Π. ΒΙΓΚΟΣ…
Στο μεταξύ ευχάριστη νότα για τον Αστέρα αποτέλεσε και ο μεσοαμυντικός Δημήτρης Βίγκος που αγωνίσθηκε στην τοπική μας ομάδα μετά απουσία αρκετών χρόνων λόγω σχολικών υποχρεώσεων στην  Σουηδία, ο οποίος επανήλθε δριμύτερος.
Εύκολο έργο είχε ο διαιτητής Σκόρδος ενώ οι δυο ομάδες αγωνίσθηκαν με τους εξής παίκτες:
ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ (Θωμάς Π. Στρατής): Δημήτρης Χριστόπουλος, Δημήτρης Βίγκος, Κώστας Σιάγκρης, Δημήτρης Δημητρακόπουλος, Δημήτρης Σιάγκρης, Γιάννης Καρύδης, Θοδωρής Γιαννόπουλος, Δημήτρης Ζάγουρας, Βασίλης Μαρινόπουλος, Δήμος Μανιάτης και Κωστής Γιαννόπουλος, στην επανάληψη έδωσαν το παρών οι βετεράνοι άσοι Γιάννης Κλειώτης, Ηλίας Φράγκος και ο 14χρονος Αλέξανδρος Π. Περιβολάρης.
ΝΙΚΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ: Βασιλόπουλος, Κουζής, Φαρμάκης, Σάμπαλης, Αντωνόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Τζαβαλάς, Γεωργακόπουλος, Καλογερόπουλος (80΄ Ντινιώτης, Βλασσόπουλος 85΄Κυριακίδης), Γριβοκωστόπουλος

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΜΑ ΤΗΣ Β΄ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
Στη Β΄ Μεσσηνίας και συγκεκριμένα το Σάββατο 10/11 στο 1ο όμιλο ο Πανθουριακός γνώρισε οδυνηρή ήττα στην έδρα του από τον Α.Σ. Μάνεσι με 0-1, χάρις το πολύτιμο τέρμα που πέτυχε ο Αθανασόπουλος στο 33ο λεπτό του α΄ ημιχρόνου.
***
Επίσης, το συγκρότημα της Θουρίας παρότι δαπάνησε αρκετά χρήματα για μετεγγραφές το καλοκαίρι, ώστε να διεκδικήσει την άνοδο στην Α΄ Μεσσηνίας, τις πρώτες έξι αγωνιστικές έχει χάσει σημαντικό έδαφος από την κορυφή, και είναι πολύ πιθανόν να υπάρξει αλλαγή στην τεχνική ηγεσία, καθώς οι πληροφορίες ανέφεραν ότι είναι βαρύ το κλίμα για το Κώστα Καρλάφτη, και πιθανός διάδοχός του στο πάγκο φέρεται ο Αντώνης Μαυρέας.
***
Στο γήπεδο του Στρατοπέδου «Παν. Μπαχράμης, ο Κεραυνός Καλαμάτας πρόβαλε σθεναρή αντίσταση στη σύγκρουση με τον Α.Ο. Πατίστα του Κώστα Παλαμάρα, όπου οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, ενώ στο 87ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μαρκόπουλος.

***
Παράλληλα, ο Αστέρας Μικρομάνης σκόρπισε στο γήπεδό του τον Νέο Άρι με 4-0, ενώ όσον αφορά το χορό των τερμάτων στο 10΄ο Μιχάλης Σκαρπαλέζος το 1-0, στο 15΄ο Μπαρούνης το 2-0, στο 61΄ο Αναζίκος με εύστοχο κτύπημα πέναλτι που υπέδειξε ο Μελιγαλαίος διαιτητής Στάθης Ζαρακοβίτης το 3-0, και στο 90+ και πάλι ο Σκαρπαλέζος το τελικό 4-0. Στο μεταξύ στο 60΄αποβλήθηκε ο Γκότσης των φιλοξενούμενων.