Δευτέρα 5 Νοεμβρίου 2012

Α.Σ. ΑΝΔΡΟΥΣΗΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ 1-0

MVP ο γκολκίπερ Δημ. Χριστόπουλος, σκόρερ ο Γκούνης στο 1ο λεπτό, μοιραίοι στο 90+ οι Μένης Στούνος Γιάννης Καρύδης…
Reportaz: Βασίλειος Γ. Φειδάς
ΦΩΤΌ:Ο αρχηγός του Αστέρα Βαλύρας Γιάννης Καρύδης με τον διαιτητή Ηλία Νικολόπουλο, ο οποίος σφύριξε το σημερινό 5/11 γειτονικό ντέρμπι με τον Α..Σ Ανδρούσης, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησα με 1-0...
O Α.Σ. Ανδρούσης, επικράτησε την Δευτέρα 5/11 στην έδρα του επί του Αστέρας Βαλύρας, στο πλαίσιο της 5ης ημέρας του 1ου ομίλου της Β΄ Μεσσηνίας με σκορ  (1-0), χάρις σε ένα γκολ που πέτυχε ο χαλκέντερος αμυντικός Δημήτρης Γκούνης με κεφαλιά από τα αποδυτήρια… στο 1ο λεπτό του α΄ ημιχρόνου, ύστερα από αδράνεια της αμυντικής γραμμής των φιλοξενούμενων.
Από κει και πέρα, μοιραίοι για τον Αστέρα Βαλύρας (σ.σ. την φετινή σεζόν στηρίζεται κατά 99% σε γηγενείς του παίκτες) στο 90+ για την ισοφάριση, οι Μένης Στούνος και Γιάννης Καρύδης.
Επίσης, ο πορτιέρο των «κιτρινόμαυρων» της Ιθώμης Δημήτρης Χριστόπουλος, ο οποίος χειροκροτήθηκε θερμά από τους ένθερμους οπαδούς της ομάδας του που είχαν εκδράμει κατά δεκάδες στην Ανδρούσα, παρά το εργάσιμο της ημέρας, κατέβασε κυριολεκτικά τα ρολά σε φορές χρειάστηκε να επέμβει!!!
Εξάλλου, και οι δυο γειτονικές ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα για σκληρά μαρκαρίσματα σε αντιπάλους τους, από το έμπειρο ρέφερι Ηλία Νικολόπουλο.
Συγκεκριμένα, στο 44ο ο Δέδες για τους Ανδρουσιανούς, και στο 75ο ο Βασίλης Δημ. Μπουρίκας για τον Αστέρα Βαλύρας.
Την προσεχή αγωνιστική, ο πρωτοπόρος του 1ου ομίλου της Β΄ Μεσσηνίας Α.Σ. Ανδρούσης ο οποίος ισοβαθμεί στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα «αγκαζέ» με τον Πανιώνιο Καλαμάτας, δοκιμάζεται στο γήπεδο της αρκαδιάς κόντρα στον Ηρακλή Φιλιατρών /Κυπαρισσίας, ενώ ο Αστέρας Βαλύρας θα φιλοξενήσει το Σάββατο με μοναδικό στόχο τη νίκη και το τρίποντο στις 3μ.μ. στο «μαρακανά του κάμπου» Βαλύρας την Νίκη Φιλιατρών.